Akce

Slavnostní zahájení Dnů lidové architektury 2022

plakat-dny-lidove-architektury-kraje-vysocina-2022.jpg
Lidová architektura 2022Akce

Zveme Vás na Slavnostní zahájení Dnů lidové architektury 2022 v sobotu 16. července 2022 od 10 hodin v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči.

Záštitu převzali: Martin Baxa, ministr kultury ČR; Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina; Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů; Pavel Pacal, starosta města Třebíče; Karel Müller, starosta města Jaroměřice nad Rokytnou

 

 

Osobností Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska je Václav Žmolík – publicista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor

Hlavní pořadatel: Kotěrovo centrum architektury, o.p.s. , FOIBOS BOOKS s.r.o.

Spolupořadatelé, finanční podpora a spolupráce: Kraj Vysočina, Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace, Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústav, město Třebíč, město Jaroměřice nad Rokytnou, Městské kulturní středisko Třebíč, Jaroměřická mlékárna, a.s., Znovín Znojmo, a.s.

Mediální partneři: Český rozhlas 2, PROPAMÁTKY, Regionální Deník a Nová Večerní Praha.

Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury

Projekt je spolufinancován z Fondu Vysočina ID FV02842.0021

Akci podpořilo město Třebíč

Tento projekt byl uskutečněn s podporou města Jaroměřice nad Rokytnou

 

Oživené židovské město Třebíč 15.–17. července 2022

Lidová architektura 2022AkceZ krajů a regionů

Zveme Vás na Oživené židovské město Třebíč se koná 15.–17. července 2022, áměstíčko před Zadní synagogou, uličky židovské čtvrti.

Změna programu vyhrazena: https://www.mkstrebic.cz/ostatni/ozivene-zidovske-mesto/

Informace a rezervace na telefonu: 568 610 023 nebo na: infosynagoga@mkstrebic.cz

Celý program je ke stažení v příloze

Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v Libereckém kraji a okolí 2022

Lidová architektura 2022AkceZ krajů a regionů

Letošní 10. ročník se koná o víkendu 23. – 24. července a veřejnosti bude zdarma zpřístupněno patnáct objektů, které představují lidovou architekturu Libereckého kraje a jeho okolí.


Den lidové architektury Lužnice u Třeboně 13. 8. 2022

Lidová architektura 2022AkceZ krajů a regionů

Program nabídne besedy i ukázky na téma zedničtí mistři, výstava vesnických nástrojů a nářadí, Nově je otevřena expozice kováře a vynálezce Franty Čecha a jeho tzv. Bludný kámen.

Organizátoři a spolupracovníci:
Muzeum Lidové architektury Ludmila v Lužnici a Národní památkový ústav, ú. o. p. v Českých Budějovicích

Záštita a finanční podpora: Jihočeský kraj a  Ministerstvo kultury ČR

Dny lidové architektury 2022 na Bělišti v Železném Brodě

Lidová architektura 2022AkceZ krajů a regionů

23. červenec 2022 9:00 – 24. červenec 2022

Běliště v Železném Brodě

V letošním roce se uskuteční další ročník celorepublikové akce Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska a roubený objekt Běliště ve výčtu lidových staveb nebude chybět.  Ve výše uvedeném termínu bude dům přístupný zdarma a připraven bude i doprovodný kulturní program.

Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 16. – 24. července 2022

logo-dny-lid-arch-2022_300dpi.jpg
Lidová architektura 2022Akce

 

Letos již po desáté představí organizátoři Dnů lidové architektury památky lidového stavitelství, tradice lidové tvořivosti, tradičních řemesel na různých místech naší vlasti.
Národním centrem letošních Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska a zároveň
Dnů lidové architektury Kraje Vysočina bude Třebíč, Třebíčsko a Podhorácko.
 

K programu těchto Dnů přinášíme první informace.

Dny lidové architektury Středočeského kraje 13. srpna 2022

pozvanka-na-web-dny-la-stredocesky-kraj.jpg
Lidová architektura 2022AkceZ krajů a regionů

Den lidové architektury proběhne v sobotu 13. srpna od 10:00 do 18:00 v areálu Satranova mlýnu ve Vepřku u Nové vsi u Mělníka. V rámci programu bude rovněž udělen titul Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje.  Cílem slavností je upozornit co nejširší veřejnost na fenomén historického vesnického stavitelství.

 

Akce se koná za podpory a spolupráce: 

Středočeský kraj, Ministerstvo kultury ČRRegionální muzeum Mělník, Spolek Mlýn Vepřek a obec Nová Ves

 

Fotoreport z Dnů lidové architektury 2021

Lidová architektura 2021AkceLidové stavby
V týdnu 17.-24. července 2021 se uskutečnil projekt Dny lidové architektury v Plzeňském kraji. Centrem byl obnovený Selský dvůr U Matoušů v plzeňském Bolevci, který je národní kulturní památkou.
 
 
 
 

Dny lidové architektury Plzeňského kraje 17. – 24. července 2021

pozv-plz-kraj-2021_mail_page-0001.jpg
Lidová architektura 2021AkceLidové stavbyZ krajů a regionů

Zveme Vás na Dny lidové architektury Plzeňského kraje se slavnostním zahájením v národní kulturní památce Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci v sobotu 17. července 2021 a zakončením v Expozici lidové architektury jihozápadních Čech v Chanovicích 24. července 2021.

V letošním roce se uskuteční již 9. ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, tentokrát s centrem v národní kulturní památce Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, respektive v Expozici lidové architektury v Chanovicích. 

Záměrem a přáním pořadatelů je, aby se Dny lidové architektury staly pro širokou veřejnost podnětem k hlubšímu poznání a pochopení hodnot a významu lidového stavitelství a zároveň impulsem k posílení vědomí odpovědnosti za jeho uchování.

Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2021

selsky-dvur-1.jpg
Lidová architektura 2021AkceLidové stavby

Již po deváté se v letošním roce chystají Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska.

9. ročník se má uskutečnit ve dnech 17. - 25. 7. 2021. Věřme, že současná pandemická situace natolik odezní, že budeme moci pokračovat v tradici Dnů lidové architektury, která  byla zahájena v roce 2013 u příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, proslulého zednického mistra a lidového umělce působícího v okolí Volyně a Vlachova Březí na Prachaticku, kde také proběhly hlavní vzpomínkové akce spojené s putováním po jím vytvořených stavbách.

Příznivé ohlasy a řada podobných aktivit na různých místech naší země vzniklých spontánně na základě výzvy iniciátorů Roku lidové architektury, vyhlášeného v souvislosti s tímto výročím, vyústil v rozhodnutí organizátorů ze společnosti FOIBOS, Kotěrova centra architektury a Národního památkového ústavu pořádat Dny lidové architektury každoročně a vždy právě v období kolem 21. července, tedy v termínu spojeném s datem narození tohoto významného osobitého tvůrce.

Dny lidové architektury Středočeského kraje - fotografie

dla2019_lhotka16.jpg
Lidová architektura 2019AkceLidové stavbyFOTOGALERIE

O víkendu 20.-21. července proběhlo slavnostní zahájení dnů lidové architektury Středočeského kraje ve Lhotce u Mělníka. Fotografie z této akce si zde můžete prohlédnout.

Dny Lidové architektury Karlovarského kraje

dsc02948.jpg
Lidová architektura 2019AkceLidové stavbyFOTOGALERIE

V galerii si můžete prohlédnout fotografie z letošních dnů lidové architektury Karlovarského kraje.

Pro pražské zájemce o účast na Dnech lidové architektury ve Lhotce u Mělníka - Změna času odjezdu

Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

Dny LA 20. července 2019 se konají ve Lhotce u Mělníka. Lze využít speciálně vypravovaný rekreační Kokořínský rychlík Praha – Mšeno s odjezdem z Hlavního nádraží Praha v 8:19 a příjezdem do stanice Lhotka-zastávka v 10:45 a v 17:18 zpět ze Lhotky do Prahy (bližší informace na http://www.kzc.cz/vlak/kokorinsky-rychlik).     

 

Blíží se Dny lidové architektury Karlovarského kraje - portál PROPAMÁTKY

Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

Porál PROPAMÁTKY na svém portálu publikoval článek o Dnech lidové architektury Karlovarského kraje. Přečíst si ji můžete ZDE.

Dny lidové architektury v Libereckém kraji

Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

O víkendu 13.-14. července se v Jizerských horách v zaniklé sklářské osadě Kristiánov odehrají Dny lidové architektury Libereckého kraje. Více informací a fotografie z této akce můžete nalézt na těchto webových stránkách: https://www.facebook.com/events/621997284956558/623197774836509/?notif_t=admin_plan_mall_activity&notif_id=1562595002646085

https://www.informuji.cz/clanky/6754-dny-lidove-architektury-otevrou-zdarma-pamatky-v-libereckem-kraji/

https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/dny-lidove-architektury-na-kristianove-4-cs3392.html

Den lidové architektury v Lužnici

luznice.jpg
Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

V  roce 2019 se uskuteční již 7. ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2019. Organizátoři těchto dnů, společnost FOIBOS a Národní památkový ústav, pořádají tyto dny každoročně a vždy právě v období kolem 21. července, tedy v termínu spojeném s datem narození Jakuba Bursy, významného osobitého tvůrce působícího v okolí Volyně a Vlachova Březí.

Dny lidové architektury Středočeského kraje 20.-28. července 2019

letak-a5-dla-str-kraj-mail-1.jpg
Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

Dny lidové architektury Středočeského kraje

20. – 28. července 2019 se slavnostním zahájením v obci Lhotka v sobotu 20. 7. 2019.

Po dvou úspěšných ročnících Dnů lidové architektury Středočeského kraje v Muzeu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci (2017) a v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem (2018) se v letošním roce uskuteční jejich 3. ročník, tentokrát se slavnostním zahájením v sobotu 20. července v obci Lhotka na Kokořínsku – v romantické krajině pískovcových skalních měst, tajuplných zákoutí i prosluněných borových lesů, hlubokých kaňonů a strží, zde zvaných doly, v místech, kde se setkával a vzájemně ovlivňoval český a německý živel, v regionu zemědělsky nepříliš úrodném, dříve však proslulém pěstováním chmele, v oblasti, jíž se prakticky úplně vyhnul průmysl i větší dopravní tepny včetně železnice, a v níž se díky tomu dochovala nedotčená příroda a rovněž nebývalé množství unikátní původní, převážně roubené lidové architektury i celých vesnických sídel rozložených v členitém terénu náhorních plošin i strmých roklin.   

Dny lidové architektury v Karlovarském kraji 13.-21. července 2019

pozv-dla-karlovy-vary-doubrava-mail-1.jpg
Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

Karlovarský kraj a Kotěrovo centrum architektury o.p.s. jménem pořadatelů a partnerů Dnů lidové architektury Karlovarského kraje 2019 si Vás dovolují pozvat na Slavnostní zahájení Dnů lidové architektury Karlovarského kraje a křest průvodce Lidové stavby Karlovarského kraje, které se konají 13. července 2019 od 11:00 ve Skanzenu Doubrava u Lipové. Dny lidové architektury zde probíhají do 21. července 2019.

Záštitu nad Dny lidové architektury převzala hejtmanka Karlovarského kraje Mgr. Jana Mračková Vildumetzová.

Liberecký kraj zve k účasti na Dnech lidové architektury majitele památek

Lidová architektura 2019AkceLidové stavby

Vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj budou moci lidé navštívit již počtvrté v rámci Dnů lidové architektury, které se konají v letošním roce o víkendu 21. – 22. července 2018. Pro návštěvníky budou připraveny doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, ukázek tradičních řemesel, divadelních představení či vystoupení folklorních souborů.

Dny lidové architektury Královéhradeckého kraje 2018 v Úpici a na Úpicku

img_8085.jpg
Lidová architektura 2018AkceLidové stavbyZ krajů a regionůFOTOGALERIE

Již po šesté se uskutečnily Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, jejichž tradice začala ve Vlachově Březí v roce 2013. Bylo to tehdy u příležitosti 200. výročí narození znamenitého jihočeského zednického mistra Jakuba Bursy.

Celorepubliková akce – Putování za lidovými stavbami Úpicka se letos konala  u příležitosti Dnů lidové architektury Královéhradeckého kraje 2018 a centrem bylo městečko Úpice.

Byla to událost mimořádná, jejíž slavností bylo znovuotevření  skvostně renomovaného archaického roubeného patrového domu postaveného kolem roku 1610 „Dřevěnky“, která je národní kulturní památkou.  

Účast hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána a mnoha hostů, a hlavně okolo osmi stovek  návštěvníků bylo milým poděkováním těm, kteří tuto krásnou stavbu uvedli znovu do života na další desítky let. Také starosta města Úpice Radim Fryčka byl na tuto chvíli náležitě  a právem hrdý a poděkoval všem, kteří se o to zasloužili.

Kotěrovo centrum architektury, pořadatel tradičních Dnů lidové architektury, z celého srdce také děkuje všem, kteří se o tak úspěšné zahájení Dnů lidové architektury v Úpici zasloužili.

Dny lidové architektury Královéhradeckého kraje

letak-upice-a5-oboustranny-tisk-1.jpg
Lidová architektura 2018AkceMistři lidové architekturyMédiaZ krajů a regionů

Královéhradecký kraj, Kotěrovo centrum architektury o.p.s. a město Úpice jménem pořadatelů a partnerů Dnů lidové architektury Královéhradeckého kraje 2018 si Vás dovolují pozvat na Slavnostní zahájení 21. července v Úpici spojené se slavnostním otevřením národní kulturní památky Dřevěnka.

21. července 2018 v 11.00 hodin

Dřevěnka, národní kulturní památka, Žižkova čp. 92, Úpice.

 

Dny lidové architektury Středočeského kraje 2018

002-moderator-vaclav-zmolik-s-dr.-janotou-pred-akci.jpg
Lidová architektura 2018AkceLidové stavbyZ krajů a regionů

Víkend s lidovými stavbami, bohatým programem a Putováním za lidovými stavbami Nymburska.

Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem, 14. – 15. července 2018

Dny lidové architektury Středočeského kraje 14. – 22. července 2018 se slavnostním zahájením v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem v sobotu 14. července

polabske-muzeum.jpg
Lidová architektura 2018Dny lidové architektury 21-29.7. 2018AkceLidové stavby

Po loňském úspěšném 1. ročníku Dnů lidové architektury Středočeského kraje v Muzeu lidových staveb středního Povltaví na Vysokém Chlumci se v letošním roce uskuteční jejich 2. ročník, tentokrát se slavnostním zahájením 14. července v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem u Lysé nad Labem na Nymbursku, v prastaré sídelní oblasti spojené s počátky našeho státu, v krajině úrodné a odpradávna intenzivně zemědělsky využívané, ale také v krajině klikatících se velkých řek Labe a Jizery i jejich menších přítoků se slepými rameny, tůněmi, rybníky a zbytky kdysi rozlehlých lužních lesů, s nevelkými pahorky, místně zvanými "hůry", vystupujícími z plochého terénu, jež nesou stopy dávného osídlení a z nichž lze přehlédnout rozsáhlé území až k pohraničním horám, v regionu, jehož krajinný ráz významně poznamenal člověk (připomeňme zejména barokní komponovanou krajinu utvářenou vizionářskou osobností hraběte Františka Antonína Šporka) a v němž dosud najdeme mnohá půvabná historická městečka a vsi středověkého původu se zajímavými zachovalými slohovými i tradičními lidovými stavbami, které tu často stojí už stovky let.

Dny lidové architektury Královéhradeckého kraje 21. – 29. července 2018 se slavnostním zahájením v národní kulturní památce Dřevěnka v Úpici v sobotu 21. července 2018

logo-koterovo-centrum-arch__mensi.jpg
Lidová architektura 2018Dny lidové architektury 21-29.7. 2018AkceLidové stavbyZ krajů a regionů

V letošním roce se uskuteční již 6. ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, tentokrát s centrem v Úpici, malebném městečku vklíněném do údolí Úpy, ležícím ve zvlněné poklidné a přívětivé krajině východního Podkrkonoší pod Jestřebími horami, v níž se střídají zalesněná návrší s travnatými stráněmi a poli, kde najdeme tichá zákoutí i místa s dalekými výhledy. Je to kraj horníků a tkalců a také kraj slavných rodáků bratří Čapků, jehož osobitou tvářnost formovala též historická městská i vesnická sídla s řadou dosud zachovalých slohových i tradičních lidových staveb, z nichž mnohé tu často stojí už stovky let.

Dny lidové architektury 2018

Lidová architektura 2018Dny lidové architektury 21-29.7. 2018Akce

V týdnu od 21. do 29. července 2018 bude probíhat již šestý ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska.

Slavnostní zahájení se uskuteční 21. 7. 2018 v nově zrestaurované národní kulturní památce – Dřevěnce v malebném městě Královéhradeckého kraje Úpici.

Hlavní celorepublikovou akcí šestého ročníku Dnů lidové architektury bude Putování oblastí Jestřebích hor za lidovými stavbami.

Zakončení Dnů lidové architektury 2017

trebiz-dla_-_plakat_-_navrh-1.jpg
Lidová architektura 2017AkceLidové stavbyZ krajů a regionů

Program slavnostního zahájení Dnů lidové architektury ve Vysokém Chlumci u Sedlčan

program2-1.jpg
Lidová architektura 2017AkceLidové stavbyVýstavy

Srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení Dnů lidové architektury Středočeského kraje, které se koná 15. července 2017 ve vysokém Chlumci u Sedlčan.

Aktuálně ke Dnům lidové architektury Libereckého kraje

harcubova-chalupa1.jpg
Lidová architektura 2017AkceLidové stavbyZ krajů a regionů

Harcubova chalupa v Harrachově se také zapojí do Dnů lidové architektury 2017.

Nabídka objektů zapojených do již tradiční akce Dny lidové architektury se rozšířila o další výjimečný objekt. Je jím areál domácí brusičské dílny skla v Harrachově z 18. století, který dostalo na konci roku 2016 do správy Severočeské muzeum v Liberci. Chalupa bude zpřístupněna pro veřejnost 8. a 9. července 2017 od 10 do 17 hodin. Skupiny návštěvníků do 10 osob v každou celou hodnu provede sám pan ředitel či některý z pracovníků muzea.

Dny lidové architektury Středočeského kraje, 15.-23. července 2017

pozvanka-dny-lid-architektury-mail-1.jpg
Lidová architektura 2017AkceLidové stavbyVýstavy

Putování za lidovými stavbami středního Povltaví - Sedlčansko. 

V letošním roce se uskuteční již 5. ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, tentokrát s centrem v Muzeu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku ve Středočeském kraji, v oblasti dosud turisticky ne zcela objevené, které se vyhnul velký průmysl a frekventované silniční tepny, v níž ale dosud najdeme hluboké lesy, tichá zákoutí s drobnými církevními památkami vytesanými z všudypřítomné žuly i daleké výhledy do zvlněné krajiny středočeské pahorkatiny, travnaté louky s pasoucími se stády, čisté říčky a potoky vroubené mlýny v idylických údolích a také půvabná historická městečka a vsi středověkého původu s mnoha zajímavými zachovalými slohovými i tradičními lidovými stavbami, které tu často stojí už stovky let.

 

Pořadatelství centrálních aktivit letošních Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska se tentokrát ujal Středočeský kraj, jmenovitě pak odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu, na jehož území proběhne jejich celostátní zahájení i zakončení.

Poklady z hůry aneb Jak se žilo na Hané

Lidová architektura 2017AkceVýstavy

Výstavu Poklady z hůry aneb Jak se žilo na Hané můžete navštívit v Muzeu Komenského v Přerově až do letošního 18. října. 

Pozvání do Šolcova statku

celek1115.jpg
Lidová architektura 2017AkceVýstavy

Bušanovice: oslavy 200. výročí narození Jakuba Bursy

plakat-busanovice-oslava-vyroci-bursy.jpg
Akce

   V rámci Dnů Lidové architektury se uskuteční akce
   v Dolních Nekvasovicích, rodiště 
Jakuba Bursy. 

   19. a 20. července 2013
   Dolní Nekvasovice část obce Bušanovice

Letos budou již páté Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska

4-vlachovo-brezip6060553.jpg
Lidová architektura 2017AkceJakub Bursa

15. - 23. července 2017

Termín Dnů je již tradičně svázán s datem narození proslulého lidového stavitele a štukatéra Jakuba Bursy (21. července 1813) a letos budou v týdnu od 15. do 23. července 2017.

Rok lidové architektury ve středočeském pracovišti NPÚ

AkceRok lidové architektury 2013

Středočeské pracoviště Národního památkového ústavu zahajuje veřejný přednáškový cyklus spojený s Rokem lidové architektury. Odborníci z NPÚ představí laické i odborné veřejnosti několik témat z této oblasti kulturního dědictví. Téma doprovází také výstava o selských branách na Mladoboleslavsku, kterou připravilo naše pracoviště.

Pozvání Václava Žmolíka do Vlachova Březí

vz-v-plne-kvalite-2.jpg
AkceJakub BursaRok lidové architektury 2013

Vážení a milí,

rád bych Vás pozval na oslavy 200. výročí narození zednického mistra Jakuba Bursy do Vlachova Březí. V sobotu 20. července 2013 odpoledne Vás tam čeká opravdu bohatý program, který jistě potěší všechny milovníky lidových chalup, folklóru anebo ochotnického divadla.

 

 

Oslavy 120 let školy a 660 let obce Rymic

Akce

Dne 22. června 2013 proběhnou oslavy 120 let otevření Základní školy v Rymicích a zároveň 660 let od první písemné zmínky o Obci Rymice.

Pouť sv. Josefa, Kittelův areál - Krásná

AkceRok lidové architektury 2013

Pomalu se nám začíná probouzet jaro a tak je čas přípravy na Kittelovu pouť. Ta se bude již tradičně konat 1.5. na Krásné. Budeme rádi, když si najdete v první májový den čas a příjdete se na pouť podívat. 

Program akcí je v příloze

Pozvání do Kroměříže

Kroměříž - Květná zahrada
AkceVýstavyFOTOGALERIERok lidové architektury 2013

   na Setkání při příležitosti 15let po zápisu Kroměříže a Holašovic
   na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví.
   Dne 15. 10. 2013 ve 13:00 hod. pořádá Klub UNESCO Kroměříž
   spolu s Obcí Holašovice
v rámci Roku lidové architektury ve
   spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Kroměříži, Muzeem Kroměřížska a Městem Kroměříž v  Muzeu Kroměřížska „Setkání při příležitosti 15let po zápisu Kroměříže a Holašovic na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví “ pod názvem Památky tradičního lidového stavitelství v životě dnešní obce.

Pozvání do Šolcova statku v Sobotce

solcuv-statek-kopie.jpg
AkceVýstavyRok lidové architektury 2013

Vážení přátelé,
ve dnech 24. srpna až 31. října 2013 se na Šolcově statku v Sobotce v Galerii Karla Samšiňáka koná výstava: Jaroslav Hodík -- fotografie
Vernisáž: sobota 24. srpna 2013 ve 14 hodin
Promluví: Dr. Martin Petiška
Vystoupí: Jazz H Factor
Pozvánka: zde

Těším se, že budete mé hospodářství navštěvovat nejen na internetu.
Jan Samšiňák,  majitel Šolcova statku

Soubor lidové architektury Zubrnice

logo-zubrnice.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Zveme vás na Zubrnický májový jarmark

11. a12. května 2013 - 9,00 – 17, 00 

více najdete www.zubrnice.cz

Byli jsme za Jakubem Bursou v Dolních Nakvasovicích, ve Vlachově Březí a dalších obcích Vlachovobřezska a Volyňska

začínalo se ranní motlitbou za Jakuba Bursu v kapli v Dolních Nakvasovicích
AkceJakub BursaFOTOGALERIERok lidové architektury 2013

Dny pro Jakuba Bursu, které se konaly v rodné vsi Dolních Nakvasovicích a ve Vlachově Březí, kde   Bursa žil převážnou část života se konaly od pátku 19. do neděle 21. července 2013. Byly hlavní součástí Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013.

Dvě pozvání za lidovou architekturou Libereckého kraje

Lomnice nad Popelkou
AkceRok lidové architektury 2013

Na Semilsku můžete v srpnu a září navštívit dvě výstavy o lidové architektuře. Jedna je v Pasekách nad Jizerou, druhá bude zahájena 25. srpna v městečku Libštát

 

Letnice - čili Návrat zapomenuté tradice

akce-plakat-letnice.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Přijďte načerpat nové poznatky i inspiraci z pestrého výběru témat české lidové kultury - kroje, písně, tance, architektura, pokrmy…

Místo konání: Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Konec jara nejsou jen známé máje s tancem a muzikou, ale i čištění studánek a obchůzky královniček, které premierově v našem muzeu představí mladý folklorní soubor Sejkorky z Chrudimska. O dalších zvycích se dozvíte během prohlídky muzea s krátkodobou výstavou „Zelené svátky“ - své znalosti můžete prověřit vědomostním kvízem Co víte a nevíte o lidových tradicích.

 Letošní Rok lidové architektury připomene nejen výstava o branách na Mladoboleslavsku, ale také speciální prohlídka s výkladem o stavbách ve skanzenu.

 Do historie lidových krojů a tajů jejich nesnadného zhotovování v současnosti nás zavede známá spisovatelka a výtvarnice Kamila Skopová – obor lidový oděv vyučuje ve Škole folklorních tradic ve Strážnici.

 Kromě očí a uší nebudou zahálet ani ruce – pokud se nezaleknete výroby dřevěné holubičky, symbolu Svatodušních svátků. Na své si přijde i jazyk – tradice Letnic chutná po božích milostech a kosmaticích. ¨

 

NTM Praha: Seminář české sekce ICOMOS a NPÚ

pozvanka-seminar-ceske-sekce-icomos-a-npu.jpg
Akce

Dovoluji si Vás srdečně pozvat na letošní poslední akci Českého národního komitétu ICOMOS.
Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem pořádá přednášky zaměřené na Dědictví výuky a vzdělávání.

Seminář  se uskuteční 
ve středu 11. 12. 2013 od 13,00 – 16,30 hodin
v přednáškovém sále Národního technického muzea
Kostelní 1320/42, 170 00  Praha 7

Přednáška Martina Čerňanského o lidové architektuře na Pardubicku

pozvanka-prednaska-pardubice.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Poličské dvorce - lidové stavby v Pardubickém kraji
přednáška s odborným pracovníkem NPÚ Martinem Čerňanským

v úterý 26.11.2013 od 17 hodin
Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10
kontakt: e.henkrichova@foibos.cz, mob.: 777 100 557

Rok lidové architektury pokračuje...

Vlčnov
AkceVýstavyRok lidové architektury 2013

Po úspěšných Dnech lidové architektury 20. a 21. července ve Vlachově Březí a desítkách míst v celé republice, pořádaných na počest  200. výročí narození jihočeského zednického mistra Jakuba Bursy pokračuje Rok lidové architektury 2013 dalšími aktivitami.

Výstava Lidové stavby Prahy

vlcnov-den-otevrenych-dveri-a-pamatek.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

   Neděle 22. 9. 2013 od 13:00 do 17:00 hodin

   Budou zpřístupněny památkové usedlosti:
  usedlosti čp. 57, 739 nebo čp. 65 s Muzeem lidových pálenic

  Více informací: 
  www.kskvlcnov.cz 
  www.vlcnov.cz

Výstava fotografií Mgr. Petra Luniaczka v Trmalově vile

pozvanka-luniaczek.jpg
AkceVýstavy

   Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 23. ledna 2014 v 17 hodin
   v Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10 - Strašnice

   Úvodní slovo: RNDr. Jan ZAHRADNÍK, poslanec parlamentu ČR
   a emeritní jihočeský hejtman, který převzal nad výstavou záštitu

   Výstava potrvá do neděle 16. února 2014
   otevřeno: ÚT-PÁ od 10 do 18 hodin
   nebo na dohodě na telefonním čísle 604 960 834

17.května.: Vernisáž výstavy: Dílo Jakuba Bursy mistra zednického očima fotografky I. Řandové z rodu Bursova

znak-vlachovo-brezi.jpg
AkceJakub BursaRok lidové architektury 2013

Pátek 17. 5. * 18 hodin * jednací sál MěÚ V. B. Vernisáž výstavy: Dílo Jakuba Bursy mistra zednického očima fotografky I. Řandové z rodu Bursova, Kulturní program + přednáška O. Fibicha a I. Řandové

 

18. května: Vyjížďka autobusem

znak-vlachovo-brezi.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Sobota 18. 5. * dopoledne a odpoledne * V.B. a okolí Vyjížďka autobusem DPMVB po trase: 1.V.B.- Dolní N.- BušanoviceKovanín – Libotyně-Radhostice-Lštění- Buk Šumavské HošticeDvory-Husinec-V.B. 2. V.B. –Lipovice Tvrzice- Jiřetice-Čepřovice-Předslavice-Bušanovice-D. Nakvasovice –V.B.

9. ročník setkání muzikantů RYMICE 2013

Akce

Obec Rymice pořádá pod záštitou Poslanecké sněmovny PČR Josefa Smýkala 9. ročník setkání muzikantů RYMICE 2013

v neděli 7. 7. 2013 od 12:30 hodin
v Areálu obecního úřadu
rymice@volny.cz
informace na tel,: 573 396 630

Beseda s panem Ing. M. Čerňanským v Pátek 10. května v 10 a 18 hodin

znak-vlachovo-brezi.jpg
AkceJakub Bursa

Galerie BoMBa ZŠ PJB, 1. Beseda s panem Ing. M. Čerňanským, Ph.D. pro žáky8. a 9. tříd v BoMBě ouvertura výstavy 2. Vernisáž výstavy Podpisowatel menage Jakub Bursa 1813 –1884 a Vlachovobřezská jubilea. Kulturní program + přednáška pana doktora Martina Čerňanského- NPÚ Praha

Den vajec v Chanovicích

Akce

tradiční podzimní den potravin a jejich zpracování
Vejce v české kuchyni, jejich zpracování, občerstvení, kulturní program

sobota 5. října 2013   10.00 - 18.00 hodin
Chanovice - areál skanzenu

Den řemesel 2013: Řemeslná přehlídka Plzeňského kraje

plakat-den-remesel-chanovice-2013.jpg
Akce

   11. ročník tradiční akce
   Prezentace řemeslné a podomácké výroby, prodej výrobků,
   občerstvení, kultuní program

   sobota 6. července 2013   10.00 - 18.00 hodin
   Chanovice - areál zámku a skanzenu

Expozice lidové architektury v Chanovicích

skanzen-chanovice-plk.jpg
Akce

     v sobotu 20. července a v neděli 21. července 2013
   10.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hodin

   Skanzen Chanovice
   Chanovice čp. 133, 341 01 Horažďovice
   kontakt: 376 323 525, 721 721 908 (Kodýdek Libor); mail: muzeum.klatovy@tiscali.cz

Hoslovice: konference o lidové architektuře (2.-3.10.2013)

hoslovice_pozvanka.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Odbornou konference k tematice lidové architektury.
Konference je pořádána Jihočeským krajem ve dnech 2.-3. října 2013 v mlýně v Hoslovicích a navazuje na akce pořádané v letošním roce v rámci Roku lidové architektury 2013.

Kaňovice: Den řemesel

plakat-6.-rocnik-den-remesel-v-kanovicich.jpg
Akce

   6. ročník Dne řemesel v sobotu 7. 9. 2013 (9.00 - 15.00 hodin)

   Zveme Vás do rolnické usedlosti čp. 19 v Kaňovicích 

Liberec: seminář na téma: Objekty s hrázděným zdivem

AkceRok lidové architektury 2013

WTA CZ – Vědeckotechnická společnost pro sanace staveb a péči o památky a Technická universita v Liberci - Fakulta umění a architektury vás zvou na odborný seminář na téma "Objekty s hrázděným zdivem"

Termín konání:    8. října 2013 od 9,30 – 16,00 hod.

Místo konání:   Technická universita Liberec – koleje a menzy
                        Liberec 15,  17. listopadu 584, budova M – modrý sál

Přihlášku a více inforcí naleznete v přiloženém souboru

Mezinárodní workshop v Doubravě u Chebu

Akce

29. a 30. červen 2013 od 11 hod

Pořádáno u příležitosti 700. výročí první písemné zmínky o obci Doubrava

Pořádají NPÚ v Lokti, Skanzen Doubrava a Klub Za krásné Karlovarsko
v rámci Roku lidové architektury 

Vstup volný

Ostrava: přednáška Mgr. Tomáše Nitry

Akce

18. června 2013 v 18 hodin

Antikvariát a klub Feducia Ostrava

přednáška na Téma: Vesnické památkové zóny v Moravskoslezském kraji

 

Poznávací výlet za lidovou architekturou v Malé Morávce

vpz-mala-moravka.jpg
Akce

sobota 20. 7. 2013
Sraz 20. 7. V 8:00 před Antikvariátem a klubem Feducia Ostrava, Nádražní 30

V Malé Morávce procházka k bývalému fojtství, Schindlerově stodole, návštěva soukromého muzea Pod Kapličkovým vrchem, kapličky, chalup jesenického typu

NUTNÁ REZERVACE ve Feducii – omezená kapacita:
tel. 596117312      mob. 731919603

Pozvání na Chodské slavnosti a Vavřineckou pouť

300px-pec_roubenka.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Pozvání na Chodské slavnosti a Vavřineckou pouť, ale také za lidovou architekturou Chodska s převážně roubenými chalupami a dalšími lidovými stavbami ve vesnických památkových zónách v Klenčí pod Čerchovem (tam stojí za vidění také jedna z nejstarších poštovních stanic v Království českém),  nebo v Trhanově, v Pocinovicích, Stráži či v Kanicích.  A samozřejmě nejen tam.

 

Pozvání s Jitkou Matuszkovou na jih Moravy do Pavlova a Lanžhota

_pavlov-domy-vinarske.jpg
Akce

   Objekty budou otevřeny v rámci dnů lidové architektúry 20. 7. 2013

   Obec Pavlov           Obec Lanžhot

   Kontakt: 
  
Obecní úřad Pavlov,Na Návsi 88, 692 01 Pavlov, tel./fax: 519 515 252
  Městský úřad Lanžhot, Náměstí 177, 691 51 Lanžhot, tel: 519 336 107

Praha: Závěrečné setkání Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013

logo-rok-lidove-architektury.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

Zveme Vás na Závěrečné setkání
Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013

Národního zemědělského muzea v Praze
Hlavní budova Kostelní 44, Praha 7 – Letná

13. prosince 2013 ve 13 hodin

Vyplněné přihlášky prosím zasílejte prostřednictvím emailu na adresu  e.henkrichova@foibos.cz


Selské slavnosti Holašovice (26.7.-28.7.)

plakat-holasovice-selske-slavnosti.jpg
Akce

Připomenou 15. výročí zápisu obce na seznam UNESCO
26. – 28. července 2013, Holašovice, Jihočeský kraj

Zavítejte poslední červencový víkend do jihočeské obce Holašovice na 16. Selské slavnosti, které vás zavedou do časů dávno minulých.

Téma: Hliněné technologie ve vesnické zástavbě středních Čech

AkceRok lidové architektury 2013

23.5.2013 – Mgr. Jana Berková 

Vrámci cyklu přednášek: Rok lidové architektury ve středočeském pracovišti NPÚ

Velké Těšany: Výstava Lidové stavby známé, neznáme - Zlínský kraj

lia-zk-v-tesanech-pozvanka.jpg
Lidová architektura 2014AkceVýstavy

Zveme vás na vernisáž výstavy"Lidové stavby známé, neznáme - zlínský kraj", která se uskuteční v soboti 3. května v 17 hodin v nově zrekonstruované společenské místnosti patře mateřské školy ve Velkých Těšanech

Výstava bude otevřena od 3. května 2014 do 25. května 2014. 
Denně mino pondělí od 16.00 do 18.00 hod.

Vernisáž výstavy Lidové stavby známé neznámé

pozvanka-vlcnov-vystava.jpg
AkceVýstavyRok lidové architektury 2013

   vernisáž výstavy Lidové stavby známé neznámé - Zlínský kraj

   Pátek 20. září 2013 v 17 hodin
   Galerie na Měšťance ve Vlčnově

   Výstava bude otevřena 20.9. - 30.9. 2013 

   fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde

Vernisáž výstavy „Lidové stavby známé neznámé – Zlínský kraj" v Kaňovicích

pozvanka-vernisaz-2014-kanovice.jpg
Lidová architektura 2014AkceVýstavy

FOIBOS BOOKS
Národní památkový ústav-územní odborné pracoviště v Kroměříži
a obec Kaňovice
si Vás dovolují pozvat na slavnostní vernisáž výstavy „Lidové stavby známé neznámé – Zlínský kraj", která se koná 27.června 2014 v 17 hodin v sále kulturního domu v Kaňovicích

Vernisáž „Selské brány na Mladoboleslavsku“ v Trmalově vile

pozvanka-tv_sestava-1_1.jpg
AkceVýstavyFOTOGALERIERok lidové architektury 2013

Ve čtvrtek 5. 9. 2013 v 16.00 hod. proběhla ve výstavních prostorách Trmalovy vily – Kotěrova centra (Vilová 11, Praha 10) vernisáž reprízované výstavy „Selské brány na Mladoboleslavsku“.

Podrobnosti (aktuální otevírací doba, vstupné):
výstava bude otevřena do 29. 9. 2013
út-pá 10–18 hod., so a ne po telefonické domluvě
vstupné 40,- / 20,-

Vlčnov: IX. Košt vdolečků

vlcnov-ix.-kost-vdolecku.jpg
AkceRok lidové architektury 2013

   neděle 22. září 2013 ve 14 hodin
   hospodářská usedlost č.p. 65

   vstupné 60 Kč
   včetně Muzea lidových pálenic 

  Více informací: 
  www.vlcnov.cz

Zubrnice: Pouť ke svaté Maří Magdaleně

plakt-pout-zubrnice-20.7..jpg
Akce

   20. července 2013 od 9:00 hod. Zubrnice
   otevřený mlýn čp. 27 Týniště - dům z Loubí
   kontakt: 475 228 267 

   V rámci Dnů lidové architektury:
   Pravidelné prohlídky skanzenu
   noční prohlídka vodních mlýnů

 

vernisáž výstavy v Plzni - Lidová architektura Plzně

pozvanka-lidova-architek-v-plzni-2014.jpg
Lidová architektura 2014AkceVýstavy

Vážení milovníci lidové architektury,

dovolujeme si vás pozvat na výstavu Lidová architektura Plzně do Galerie budovy městského obvodu Plzeň 2. Výstavu můžete navštívit od 6. října do 20. listopadu 2014

Projekt vznikl za finanční podpory Statutárního města Plzeň.

Jste srdečně zváni!

 

Šolcův statek v Sobotce začíná sezonu

Lidová architektura 2014AkceVýstavy

Výstavní sezona na Šolcově statku v Sobotce i letos začne 1. května 2014, ale tentokrát trochu jinak: spojenou výstavou v obou výstavních prostorách Šolcova statku.

Dům v Břestku

dum-v-brestku-zk.jpg
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Památka lidové architektury Dům čp. 157 v Břestku 
   Dům bude otevřen
   Kontakt:  RNDr. Jindřich Krušina – 734 231 970, Edita Martináková

Fojtství v Jasenné

Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné na Moravě
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Mikuláštíkovo fojtství č. p. 60 v Jasenné na Moravě

   Kontakt: PhDr. Dana Daňová, tel: 733 161 670

Hasičská zbrojnice ve Zděchově

hasičská zbrojnice ve Zděchově - muzeum techniky
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Stará hasičská zbrojnice – muzeum hasičské techniky Zděchov

   Kontakty: Karel Hrbáček – velitel hasičů 607 271 862
   Ing. Tomáš Kocourek – starosta 571 449 020, 724 178 680 

Karlovské muzeum

Karlovské muzeum
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Karlovské muzeum 
   Letní provoz muzea: od 1.5. do 30.9.
   Denně od 9 do 17 hodin
   Kontakt: Soňa Kollandová, tel.571 444 019

Kosárna v Karlovicích

Kosárna v Karlovicích
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. 7. 2013

  Kosárna v Karlovicích 
  Adresa: 792 23 Karlovice ve Slezsku čp. 146
  Kontakt: 554 744 077 (rezervace), kosarna@mubr.cz

Kovárna v Těšanech

kovarna-v-tesanech-jhmk.jpg
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. 7. 2013

   Kovárna v Těšanech 
  Objekt spadá pod Technické muzeum v Brně 

  Kontakt: 544 248 713, 724 239 656

Krkonošské muzeum Paseky nad Jizerou

krkonosske-muzeum-paseky-nad-jizerou-lk.jpg
Akce

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. a 21. 7. 2013

   Krkonošské muzeum Paseky nad Jizerou
  Památník zapadlých vlastenců
  Paseky nad Jizerou 121

  kontakt: 481 523 609, muzeumpaseky@krnap.cz

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

krkonosske-muzeum-ve-vrchlabi-–-lk.jpg
Akce

  Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. a 21. 7. 2013

  Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

  náměstí Míru 222-224, Vrchlabí
  
kontakt: 499 456 758, 499 421 474, his@krnap.cz

Lidové stavby v Rymicích

Soubor lidových staveb v Rymicích u Holešova
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Soubor lidových staveb v Rymicích u Holešova

   Kontakt: Tel: 573 395 238, 734 173 889

Mlýn ve Velkých Těšanech

mlyn-ve-velkych-tesanech-zk-(1).jpg
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Mlýn ve Velkých Těšanech

   Kontakt: paní Chrastinová, tel.: 573 385 721

Mlýn ve Štípě

mlyn-stipa-zk.jpg
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Pod Větřákem 130, Zlín-Štípa
   Kontakt: Tel: 602 779 061

Muzeum Skanzen Doubrava

muzeum-skanzen-doubrava-kvk.jpg
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. a 21. 7. 2013

  Muzeum Skanzen Doubrava 
  Doubrava 3, 350 02 Lipová

  Kontakt: Karel Schmied, 354 593 302, skanzen.doubrava@cbox.cz

Muzeum Tupeské keramiky

Muzeum Tupeské keramiky -interiér
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Muzeum Tupeské keramiky  
   Adresa: Tupesy 118, 687 07
   Otevřeno 10:00 – 16:00
   Kontakt na správce: Radovan Churý, Tel: 724 530 003

Památky v Obci Komňa

Památník J. A. Komenského v Komni
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Památník J. A. Komenského v Komni
   Otevřeno celodenně
   Kontakt na správce: 572 641 140

    Obydlí zvěrokleštiče v Komni
   Otevřeno celodenně (na požádání)
   Kontakt na správce: 736 750 290
 

Pipalův mlýn v Šumicích

Pipalův mlýn v Šumicích - exteriér
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013   

   Pipalův mlýn v Šumicích

   Otevřeno celodenně bez poplatku

   Kontakt na vlastníka (Ing. Milan Pipal)
   Tel: 732 585 135, 605 804 088, 739 735 015

Podorlický skanzen Krňovice

podorlicky-skanzen-krnovice-khk.jpg
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. a 21. 7. 2013

   Po celý den se bude v roubené chalupě péct chleba
   dle tradičních receptů

   Krňovice 33, 503 46 Třebechovice pod Orebem

  Kontakt: Irena Záriová 725 838 035

Rolnické domky v Hluku

Rolnické domky  v Hluku
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Rolnické domky v Hluku

   Kontakt:
   Ing. František Jelének, tel: 732 855 257, E: jelenek@dolnacko.cz
   Michaela Beníčková, tel: 608 049 983, E: icmhluk@seznam.cz
   Informační centrum města Hluk, nám. Komenského 162, 687 25 Hluk

Rolnický dům čp. 57

vlcnov-cp.-57.jpg
AkceLidové stavby

Rolnický dům čp. 57 představuje způsob bydlení a hospodaření středního rolníka – podsedku. Dům je vzácně dochovanou stavbou s patrovou komorou situovanou vedle vstupní síně, projevující se v průčelí vyvýšenou částí  – tzv. výškou. Střechu pokrývají slaměné došky. V síni je vydělená černá kuchyně, světnice je tradičně zařízená s ukázkou variant vlčnovských krojů. Na obytnou část kolmo do dvora navazují hospodářské objekty – chlévy, kde je v současnosti instalovaná expozice  nářadí tradičního zemědělského hospodaření a kovářského nářadí a vybavení. Objekt je majetkem a detašovanou muzejní expozicí Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Je památkově chráněný. Každoročně ožívá poslední víkend v květnu v rámci slavnosti Jízdy králů Vlčnov a počátkem prosince při konání Tradičních Vánoc ve Vlčnově.

Selský dvůr "U Matoušů" v Plzni-Bolevci

selsky-dvur-u-matousu-plk.jpg
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury
   20. 7. 2013 od 8.00-16.00

   Selský dvůr u Matoušů, Bolevecká náves č.p. 1/3

   kontakt: Martin Maule, 606 666 406 

Objekt  bude pro veřejnost otevřen zdarma s komentovanou prohlídkou.
O historii selského rodu hospodařícího na jmenovaném statku, jeho kořenů, zvyků, a bohužel i komunistickou stranou řízené, prostřednictvím státní správy cílené genocidě těchto svobodných stavů, tak také s vlastní ukázkou ojedinělé lidové architektury a jejich prvků na Boleveckého statku „ U Matoušů" vklíněné mezi novodobá panelová sidliště.

Skanzen - vesnické muzeum v Pertolticích

skanzen-vesnicke-muzeum-v-pertolticich-lk.jpg
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. 7. 2013

   Skanzen - vesnické muzeum v Pertolticích
  Sdružení Lidové stavby provozovatel 

  kontakt: Bronislav Nykrýn, Dolní Pertoltice 47, 737 056 464

Slovácká jizba čp. 739

slovacka-jizba-cp.-739-zk.jpg
AkceLidové stavby

   Dům bude volně přístupný 20. 7. 2013

  Slovácká jizba, čp. 739, Vlčnov

  Kontakt:Klub sportu a kultury, tel. 572 675 130, 572 675 500
               

Smrčkův dům v Soběslavi

smrckuv-dum-v-sobeslavi-jhck.jpg
AkceLidové stavby

   20. – 21. 7. otevřeno 9:00-17:00 (polední přestávka: 12:00-12:30)
   prohlídka je bez průvodce, poslední prohlídka v 16:30

   Blatské muzeum v Soběslavi, nám. Republiky 107
   kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Čermáková 

Soubor lidových staveb Vysočina: otevřené objekty v rámci Dnů Lidové architektury

Akce

20. a 21. července 2013 uspořádá NPÚ ÚPS na Sychrově, pracoviště Soubor lidových staveb Vysočina akce v rámci Dnů Lidové architektury. 

Soubor lidových staveb v Topolné

soubor-lidovych-staveb-v-topolne-zk.jpg
AkceLidové stavby

   Objekty budou otevřeny v rámci Dnů lidové architektury 

   Topolná č. p. 90 a 93, 687 11 Topolná
   Objekty v Topolné, které jsou ve správě
   Slováckého muzea v Uherském Hradišti 

   Kontakt: p. Augustin Knot, tel: 572 508 247

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích

soubor-staveb-lidove-architektury-v-prikazich-ok.jpg
Akce

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury
   20. 7. 2013 - 28. 7. 2013 začátek od 10:00 

   Soubor staveb lidové architektury
   Hanácke skanzen, Příkazy 54
   kontakt: 776 576 598, 724 592 675, svec@olomouc.npu.cz 

Sušírna ovoce v Drslavicích

Sušírna ovoce v Drslavicích
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

   Sušírna ovoce u čp. 24 v Drslavicích

   Kontakt: František Šrámek, tel: 605 583 656

Usedlost v Kaňovicích

Usedlost  v Kaňovicích
AkceLidové stavby

   Komentovaná prohlídka 20. 7. 2013

Vinohradská stavba ve Veletinách

vinohradska-stavba-ve-veletinach-zk.jpg
AkceLidové stavby

   Dům bude přístupný na požádání 20. 7. 2013 

   Obec Veletiny 

   Kontakt: Miroslav Medek - 774 578 561

Vlčnov: Hodové zpívání v búdách

plakat-vlcnov-hodove-zpivani-v-budach.jpg
Akce

   27. 7. 2013 v 15hodin

   Tradice hodového zpívání mužských a ženských sborů, také letos se bude konat v nádherné a vínem po staletí dýchající památkové rezervaci Vlčnovské búdy. Program konaný pod širým nebem, setkání lidí    naladěných na sváteční folklorní notu

   Klub sportu a kultury Vlčnov, tel.: 572 675 130, ksk@vlcnov.cz

Větrný mlýn Jalubí

vetrny-mlyn-jalubi-zk.jpg
AkceLidové stavby

   Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. 7. 2013

   Větrný mlýn Jalubí 
  Objekt zpřístupněn celodenně a bez poplatku.

   Kontakt na správce:  Anna Grebeníčková, tel. 737176485

Větrný mlýn v Kuželově

vetrny-mlyn-v-kuzelove-jhmk.jpg
AkceLidové stavby

  Otevřeno v rámci Dnů lidové architektury 20. 7. 2013

  Větrný mlýn v Kuželově 
 Objekt spadá pod Technické muzeum v Brně 

  Adresa: Kuželov 156, Hrubá Vrbka
  Kontakt: 723 136 624, 602 438 644, pracharova@technicalmuseum.cz

Zemědělská usedlost čp. 65

zemedelska-usedlost-ve-vlcnove-zk.jpg
AkceLidové stavby

  Dům bude volně přístupný 20. 7. 2013

  Zemědělská usedlost, čp. 65, Vlčnov

  Kontakt: Klub sportu a kultury, tel. 572 675 130, 572 675 500

Dny lidové architektury Ústeckého kraje

info.la_uk.jpg
Lidová architektura 2016Akce

Vážení návštěvníci i místní občané, příznivci venkovské architektury, rádi bychom Vás pozvali na Dny lidové architektury Ústeckého kraje, které se uskuteční v týdnu od 16. do 24. července 2016 v regionu Českého Švýcarska, Šluknovska a Lužických hor.

Informační leták v plné velikosti zde

program v plné velikosti zde

 

 

Z letošních Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska

img_6698.jpg
Lidová architektura 2016Akce

V sobotu 16. července byl zahájen již 4. ročník  Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, tentokrát  s centrem v Českém Švýcarsku a na Šluknovsku, v nejsevernějším koutě naší země.

III.ročník dnů lidové architektury Libereckého kraje

dny-la.jpg
Lidová architektura 2016AkceVýstavy

Srdečně Vás zveme na III. ročník Dnů lidové architektury v Libereckém kraji. 

Frýdlantský betlém se připojuje ke Dnům lidové architektury a o víkendu 23.7. a 24.7. 2016 si Vás dovoluje pozvat do svých prostor.

Lidová architektura 2016Akce

Frýdlant, město v Libereckém kraji Vás zve do místního betléma. Jedinečná akce v rámci Dnů lidové architektury o víkendu 23.7. a 24.7. 2016. 

Betlém se nachází v Zahradní ulici, nedaleko náměstí.

více

23 - 24. července 2016 bude zpřístupněn Bičíkův statek v Příšovicích

Lidová architektura 2016Akce

V rámci dnů lidové architektury bude ve dnech 23 - 24. července 2016 od 10 - 17 hodin, zpřístupněn Bičíkův statek v Příšovicích čp. 11

 

Dny lidové architektury v Železném Brodě 23. - 24.7.2016

Lidová architektura 2016Akce

Do 3. ročníku Dnů lidové architektury v Libereckém kraji se zapojí i Běliště, národopisná expozice městského muzea

Dny lidové architektury Ústeckého kraje 2016 v Rumburku

dny-la-ulk-rumburk-smilovskeho-ulice-plakat_17.7.2016.jpg
Lidová architektura 2016AkceVýstavy
Zveme Vás na zpřístupnění podstávkového domu v Rumburku v neděli 17. července 2016, kde bude zahájena výstava dobových fotografií, expozice textilní výrob na Šluknovsku a další.
Od 15. hodin proběhne komentovaná prohlídka vesnické památkové rezervace. 
Budeme se na Vás těšit
 
Plakát v plné velikosti zde.
 
 

Zahájení Dnů lidové architektury Ústeckého kraje v Lipové

01-program.jpg
Lidová architektura 2016AkceVýstavy

Dne 16. července 2016 od 10,00 hodin se bude konat slavnostní zahájení Dnů lidové architektury Ústeckého kraje. Akce bude probíhat v obci Lipová u Šluknova, kde bude dále připraven bohatý doprovodný program plný tradičních řemesel, přednášek o lidové architektuře a komentovaných prohlídek podstávkového domu či kostela. To vše doplní hudební produkce a občerstvení. Navštívit bude možné i památky v blízkém okolí.

plakát v plné velikosti zde

 

Dny lidové architektury a Beranovy hody v Trávníčku 23. 7. 2016

plakat.jpg
Lidová architektura 2016Akce

Zveme Vás srdečně na Dny lidové architektury a Beranovy hody 23. 7. 2016 do Trávníčku. Ve 12h narážíme pivní speciály z dřevěných soudků, následuje kulturní program a prohlídka roubeného hostince."

 

Téma: Pozitivní příklady obnovy památek lidové architektury ve středních Čechách

AkceRok lidové architektury 2013

13.6.2013 – přednáška Mgr. Markéty Hanzlíkové

Vrámci cyklu přednášek: Rok lidové architektury ve středočeském pracovišti NPÚ

(c) Foibos Books s.r.o.