Dny lidové architektury Středočeského kraje, 15.-23. července 2017

Putování za lidovými stavbami středního Povltaví - Sedlčansko. 

V letošním roce se uskuteční již 5. ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, tentokrát s centrem v Muzeu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku ve Středočeském kraji, v oblasti dosud turisticky ne zcela objevené, které se vyhnul velký průmysl a frekventované silniční tepny, v níž ale dosud najdeme hluboké lesy, tichá zákoutí s drobnými církevními památkami vytesanými z všudypřítomné žuly i daleké výhledy do zvlněné krajiny středočeské pahorkatiny, travnaté louky s pasoucími se stády, čisté říčky a potoky vroubené mlýny v idylických údolích a také půvabná historická městečka a vsi středověkého původu s mnoha zajímavými zachovalými slohovými i tradičními lidovými stavbami, které tu často stojí už stovky let.

 

Pořadatelství centrálních aktivit letošních Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska se tentokrát ujal Středočeský kraj, jmenovitě pak odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu, na jehož území proběhne jejich celostátní zahájení i zakončení.

Zveřejňujeme program putování v rámci Dnů lidové architektury Středočeského kraje.

Dny lidové architektury Středočeského kraje

15. – 23. července 2017

 

se slavnostním zahájením v Muzeu lidových staveb ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku

 v sobotu 15. července 2017

 

Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci (pobočka Hornického muzea v Příbrami), kde se v sobotu 15. července uskuteční jejich oficiální slavnostní zahájení. Celodenní bohatý doprovodný program zahrne ukázky tradičních řemesel, prodej regionálních potravin i dalších výrobků, vystoupení folklorních souborů, komentované prohlídky expozic muzea i památek blízkého městyse Vysoký Chlumec, tematické výstavy, prezentace a přednášky a také možnost posezení s občerstvením.

 

Vysoký Chlumec se rovněž stane výchozím bodem Putování za lidovými stavbami středního Povltaví. Mikrobusy se budou moci zájemci vydat po dvou trasách – jižní a jihozápadní (mlýnskou) – za vybranými ukázkami pozoruhodných lidových staveb, mlýnů i drobné krajinné architektury, které jim podrobně přiblíží odborný doprovod.

 

V regionu Sedlčanska v průběhu Dnů lidové architektury od 15. do 23. července budou mít návštěvníci kromě toho možnost poznat méně známá pozoruhodná místa a seznámit se s jejich historií a zvláštnostmi, prohlédnout si řadu dalších zajímavých památek vesnického stavitelství a do některých z nich i nahlédnout. Do Dnů lidové architektury Středočeského kraje se zapojí i další kulturní organizace s tematickými akcemi různého druhu. Podrobný program všech aktivit + přehled přibližující zájemcům vybrané lokality s dochovanou historickou vesnickou zástavbou i jinou památkově hodnotnou provozní, sakrální či drobnou krajinnou architekturou budou k dispozici v průběžně aktualizované podobě jako tištěné materiály i na níže uvedených webových adresách.

Slavnostní zakončení Dnů lidové architektury Středočeského kraje se odehraje o týden později ve dnech 22. – 23. 7. v Národopisném muzeu Slánska v Třebízi u Slaného.

 

Aby si veřejnost mohla vytvořit ucelený obraz o bohatém a pestrém bohatství lidové architektury na území Středočeského kraje, představí se v následujících třech letech postupně všechny specifické oblasti kraje během pokračování Dnů lidové architektury Středočeského kraje, jejichž pořádání bude postupně svěřeno dalším kulturním příspěvkovým organizacím Středočeského kraje v tomto pořadí – Polabské muzeum v Poděbradech (pobočka Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem), Regionální muzeum v Kolíně (pobočka Muzeum lidových staveb v Kouřimi) a Regionální muzeum Mělník (pobočka Skalní obydlí v Lhotce u Mělníka).       

  

Dny lidové architektury nebyly a nejsou samoúčelnou akcí, ale mají své hlubší poslání a záměr – oslovit, motivovat a inspirovat zástupce státní správy i samosprávy, odborné instituce a organizace, různé neziskové a občanské iniciativy, vlastníky, investory, projektanty, specializované firmy a řemeslníky, odborníky i laiky a další aktéry stavební činnosti na venkově k cílevědomějšímu, ohleduplnějšímu a promyšlenějšímu přístupu k péči o toto jedinečné dochované kulturní dědictví; pořadatelé a spolupracující organizace rovněž usilují o to, aby se Dny lidové architektury staly pro širokou veřejnost podnětem k hlubšímu poznání a pochopení hodnot a významu lidového stavitelství a posílení vědomí odpovědnosti za jeho uchování.

 

Veškeré programové materiály, propagační a informační tiskoviny ke Dnům lidové architektury Středočeského kraje 2017 budou k dispozici v příslušných regionálních informačních centrech, muzeích, obcích, v kulturních zařízeních a partnerských organizacích a na dalších obvyklých místech v regionu a také na webových stránkách:

www.lidove-stavby.cz, www.kr-stredocesky.cz, www.npu.cz, www.propamatky.info.

 

Hlavními pořadateli a partnerskými organizacemi Dnů lidové architektury Středočeského kraje 2017 jsou: Kotěrovo centrum architektury, FOIBOS BOOKS s.r.o., Středočeský kraj, Hornické muzeum Příbram – Muzeum lidových staveb středního Povltaví Vysoký Chlumec, Národní památkový ústav, Městys Vysoký Chlumec.; mediálními partnery jsou: PROPAMÁTKY, Český rozhlas 2, Rádio Blaník a Regionální Deník.

 

 

         

 

  

(c) Foibos Books s.r.o.