Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2021

Již po deváté se v letošním roce chystají Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska.

9. ročník se má uskutečnit ve dnech 17. - 25. 7. 2021. Věřme, že současná pandemická situace natolik odezní, že budeme moci pokračovat v tradici Dnů lidové architektury, která  byla zahájena v roce 2013 u příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, proslulého zednického mistra a lidového umělce působícího v okolí Volyně a Vlachova Březí na Prachaticku, kde také proběhly hlavní vzpomínkové akce spojené s putováním po jím vytvořených stavbách.

Příznivé ohlasy a řada podobných aktivit na různých místech naší země vzniklých spontánně na základě výzvy iniciátorů Roku lidové architektury, vyhlášeného v souvislosti s tímto výročím, vyústil v rozhodnutí organizátorů ze společnosti FOIBOS, Kotěrova centra architektury a Národního památkového ústavu pořádat Dny lidové architektury každoročně a vždy právě v období kolem 21. července, tedy v termínu spojeném s datem narození tohoto významného osobitého tvůrce.

Centrální republikovou  akcí  mají býti  Dny lidové architektury v Plzni Bolevci se  Slavnostním zahájením  9. ročníku Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 17. a 18. července 2021 v obnoveném Selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci.

 Vedle komentovaných prohlídek obnoveného selského dvora U Matoušů v sobotu i v neděli 17. a 18. července jsou připravovány ukázky lidových řemesel a regionálních výrobků, folklorní vystoupení, výstava lidových staveb vesnických památkových rezervací a zón Plzně, přednášky o lidové architektuře regionu a kraje, zednických, kamenických, tesařských mistrech staveb.

 Odpoledne 17. 7. 2021 bude připraveno  Putování za lidovými stavbami Plzně dvěma  trasami autokarových vyjížděk s odbornými průvodci. Putování povede lidovými stavbami Koterova, Božkova, Černic, Hradiště a Radobyčic,  Lobzů a Doubravky, Bukovce, Červeného Hrádku a Újezda, Bolevce a Malého Bolevce, Křimic a Radčic, Nové Hospody a Skvrňan, Litic a Doudlevce.

 Na závěr letošních Dnů lidové architektury se uskuteční 24. a 25,. července 2021 „Víkend s lidovou architekturou  jihozápadních Čech“ ve skanzenu v Chanovicích na Klatovsku. Budou zde  připraveny komentované prohlídky lidových staveb z Klatovska, Plzně-jih, Rokycanska a Domažlicka. 

(c) Foibos Books s.r.o.