Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v Libereckém kraji a okolí 2023

Letošní 11. ročník se koná o víkendu 22. - 23. července ožije 12 zástupců lidové architektury divadelními a folklorními představeními, ruchem řemeslných dílniček, ukázek tradičních řemesel a workshopů, zpěvem v rámci hudebních vystoupení, odbornými diskuzemi během přednášek a výstav i dětským smíchem při tradičních hrách, žonglérských a kejklířských produkcích a pohádkových produkcí. Budete si moci vyzkoušet to, co naše prababičky a pradědové běžně dělali, ale my jsme to zapomněli. Vraťte se o sto let zpátky a poučte se, vyzkoušejte si a pobavte se v malebném prostředí venkovských usedlostí, technických staveb, školních budov nebo hospod.

 

Liberecký kraj finančně podporuje již jedenástý ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska na území Libereckého kraje a v jeho okolí. Cílem akce je propagace a zdůraznění významu lidové architektury jako nedílné součástí našeho kulturního dědictví.

Na co se můžete těšit?

Nováčkem letošního ročníku je Lomnická zvonice v areálu hřbitova v Havlíčkově ulici v Lomnici nad Popelkou. Vyzkoušíte si výrobu plechových lisovaných zvonečků a lomničtí zvoníci vás souzvukem zvonů při zvonění přesvědčí o preciznosti zvonařského umění.

A kam dále?

Běliště v Železném Brodě (národopisná expozice Městského muzea v Železném Brodě)

Beranův hostinec v Trávníčku

Dlaskův statek v Dolánkách

Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě

Führichův dům v Chrastavě

Památník K. H. Máchy v Doksech (pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě)

Papírna v Hamru na Jezeře

Roubenka Vlastivědného muzea a galerie v Železnici

Stará škola v Křižanech

Vísecká rychta v Kravařích (pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě)

Zemanův statek ve Stanovém, rodný dům spisovatele Antala Staška

 

 

 

Mediálním partnerem akce je internetový portál ProPamátky

Spolupořadatelé, finanční podpora a spolupráce: Liberecký kraj a Ministerstvo kultury ČR, Státní Fond Kultury ČRNárodní památkový ústav

(c) Foibos Books s.r.o.