Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v Libereckém kraji a okolí 2022

Letošní 10. ročník se koná o víkendu 23. – 24. července a veřejnosti bude zdarma zpřístupněno patnáct objektů, které představují lidovou architekturu Libereckého kraje a jeho okolí.


Liberecký kraj finančně podporuje již desátý ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska na území Libereckého kraje a v jeho okolí. Cílem akce je propagace a zdůraznění významu lidové architektury jako nedílné součástí našeho kulturního dědictví.

Těšit se můžete na bohatý doprovodný program v podobě hudebních, divadelních a folklórních vystoupení, řemeslných dílniček, ukázek tradičních řemesel, přednášek, vyprávění o historiích objektů a jejich obnovách nebo tradiční jarmarky. Nově vás zavedeme do myslivny v Karlově u Josefova Dolu, kde se seznámíte s pytláckým náčiním, do bývalé bohatické Rychty, kde ochutnáte domácí výrobky v černé kuchyni a poslechnete si zvukovou instalaci o historii objektu, do roubené chalupy č. p. 94 v Železnici, kde si na tkalcovském nebo kolíkovém stavu vyzkoušíte tkaní, nebo do Zemanova statku ve Stanovém, kde si prohlédnete unikátní sto let starý tkalcovský stav.

Novinkou pro letošní jubilejní ročník je zpřístupnění lidové architektury ze sedla vašeho kola. Program „Za společným dědictvím na kole i pěšky“ si klade za cíl popularizovat zajímavé objekty lidové architektury, zejména podstávkové domy, podél cyklostezek a pěších tras na území Libereckého a Ústeckého kraje, a okresu Görlitz. Proto jsme pro vás připravili čtyři okruhy cyklotras, které propojují zúčastněné objekty. Je jen na vás, zda vyrazíte do Máchova kraje, Lužických hor, Jizerských hor  nebo do Pojizeří.

 

Mediálním partnerem akce je internetový portál ProPamátky

Záštita a finanční podpora: Liberecký kraj a Ministerstvo kultury ČR(c) Foibos Books s.r.o.