Dny lidové architektury 2022 na Bělišti v Železném Brodě

23. červenec 2022 9:00 – 24. červenec 2022

Běliště v Železném Brodě

V letošním roce se uskuteční další ročník celorepublikové akce Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska a roubený objekt Běliště ve výčtu lidových staveb nebude chybět.  Ve výše uvedeném termínu bude dům přístupný zdarma a připraven bude i doprovodný kulturní program.

Národopisná expozice na Bělišti bude pro návštěvníky přístupna v sobotu a v neděli v čase od 9. do 17. hodiny. Komentované prohlídky expozice s průvodcem proběhnou v oba dny od 10. hodiny. Pro zapálené zájemce o lidovou architekturu je připraven komentovaný okruh po památkové rezervaci Trávníky, který odstartuje od Běliště v oba dny ve 13 hodin.

V sobotu od 10. do 17. hodiny budou moci návštěvníci obdivovat zručnost několika řemeslníků a nakoupit jejich zboží. Ve stejný den od 15 hodiny proběhne koncert smyčcového dua Yellow (violoncellistka Michaela Krejčová Vitáková a houslistka Pavla Mazancová). Zazní úpravy lidových písní z pera Jaroslava Krčka a několik zahraničních lidových skladeb. V neděli od 9 do 11.30 se uskuteční výtvarná dílna "O vodě u vody" Lenky Hřibové ze spolku Semínko země na níž naváže krátká pohádka s názvem "O červené lodičce" (od 11.30). Od 15 hodiny se malí i velcí diváci mohou těšit na pohádku "O velikém čaroději" inspirovanou jizerskohorskou legendou o čaroději Tamanovi a knihou Čarodějův učeň Otfrieda Preusslera. Představení zahraje loutkové divadlo Toy Machine z Peček.

Rodiče s dětmi spolu mohou strávit hezký čas u hry „Život na Bělišti“, při které po nálezu 12 šifer odhalí záhadu starého nápisu na záklopovém prkně domu.

Pár kroků od Běliště se nachází Minimuzeum skleněných betlémů, které bude možné navštívit v sobotu od 10. do 17. hodiny. Milovníci skla a bižuterie zde budou mít příležitost vyrobit si vlastní šperk v korálkové dílně nebo si zakoupit výrobek firmy Kortan v prodejně minimuzea.

(c) Foibos Books s.r.o.