Aktuálně ke Dnům lidové architektury Libereckého kraje

Harcubova chalupa v Harrachově se také zapojí do Dnů lidové architektury 2017.

Nabídka objektů zapojených do již tradiční akce Dny lidové architektury se rozšířila o další výjimečný objekt. Je jím areál domácí brusičské dílny skla v Harrachově z 18. století, který dostalo na konci roku 2016 do správy Severočeské muzeum v Liberci. Chalupa bude zpřístupněna pro veřejnost 8. a 9. července 2017 od 10 do 17 hodin. Skupiny návštěvníků do 10 osob v každou celou hodnu provede sám pan ředitel či některý z pracovníků muzea.

Budova je spjata s prof. Jiřím Harcubou (1928-2013), světoznámým sklářem, sochařem, pedagogem a harrachovským rodákem, jehož díla vlastní nejen nejslavnější muzea na světě jako Victoria & Albert Museum v Londýně nebo Metropolitní muzeum v New Yorku, ale téměř všichni obyvatelé České republiky i cizinci, kteří navštíví naši vlast. Jiří Harcuba je totiž mimo jiné i autorem návrhů mincí, z nichž pětikoruna z roku 1993 je stále v platebním oběhu.

Harrachovská roubená chalupa je autenticky dochována ve stavu z počátku 20. století. V roce 1981 Ministerstvo kultury dům pro jeho výjimečnou historickou hodnotu prohlásilo kulturní památkou. Nejcennější součástí interiérů je kompletně dochovaná domácí brusičská a rytecká dílna na sklo. Původně se tyto malé dílny v roubenkách běžně vyskytovaly od 18. století nejen v Krkonoších. Přechodem na průmyslové broušení skla ale vybavení těchto dílen kompletně zaniklo a prostory v chalupách si jejich majitelé upravili na obytnou nebo zemědělskou funkci. Na příští rok je rovněž naplánován stavební průzkum budovy, který bude základem pro přípravu dotačních projektů na budoucí zpřístupnění této unikátní technické památky.

Informace o všech zapojených objektech naleznete zde: http://www.liberecky-kraj.cz/redakce/index.php?xuser=&lanG=cs&dr=22974.

 

(c) Foibos Books s.r.o.