Liberecký kraj zve k účasti na Dnech lidové architektury majitele památek

Vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj budou moci lidé navštívit již počtvrté v rámci Dnů lidové architektury, které se konají v letošním roce o víkendu 21. – 22. července 2018. Pro návštěvníky budou připraveny doprovodné programy ve formě komentovaných prohlídek, ukázek tradičních řemesel, divadelních představení či vystoupení folklorních souborů.

Tímto bychom chtěli oslovit vlastníky nově zrenovovaných lidových staveb na území Libereckého kraje, kteří by měli zájem se do této akce v letošním roce zapojit. K akci se připojí i majitelé objektů, které byly zpřístupněny v minulých letech a se kterými jsme navázali spolupráci, např. Beranův hostinec v Trávníčku na Českodubsku, který již nyní připravuje bohatý program,“ vyzývá ke spolupráci vlastníky památek Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Přihlášku na letošní ročník naleznou zájemci na webových stránkách Libereckého kraje, odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu v sekci aktuality https://kultura.kraj-lbc.cz/page412/aktuality.

Dny lidové architektury letos pořádá Liberecký kraj už popáté. První ročník jsme pořádali v roce 2014, jako reakci na Rok lidové architektury z předchozího roku, který se konal k příležitosti 200. výročí narození Jakuba Bursy, slavného zednického mistra staveb tzv. jihočeského baroka. Návštěvnický ohlas byl mimořádné velký, a tak jsme se rozhodli organizovat akci zaměřenou na lidovou architekturu každoročně,“ informuje Květa Vinklátová.

Cílem celé akce je přitáhnout pozornost široké veřejnosti k lidové architektuře Libereckého kraje, která je specifická a jistě stojí za pozornost, stejně tak aktivity s ní spojené, jako jsou ukázky řemesel nebo lidové tradice.

Celostátní zahájení proběhne v nově zrestaurované národní kulturní památce – Dřevěnce v malebném městě Královéhradeckého kraje Úpici. Slavnostní zahájení Dnů lidové architektury v Libereckém kraji se uskuteční 21. 7. 2018 v Beranově hostinci v Trávníčku. Ústředním motivem je 100 let od vzniku Československa. Spolek Dubáci připravuje odpoledne plné zábavy, například výstavu Českodubsko na historických fotografiích Petra Matouška, přednášku PhDr. Vladimíry Jakouběové, scénku s Antonínem Beranem a císařem pánem, vystoupení Horaček a další.

Foto: Beranův hostinec v Trávníčku, facebook předsedy Spolku Dubáci Jana Havelky

 

Lenka Klimentová
lenka.klimentova@kraj-lbc.cz
485226302

 

Zdroj: https://www.kraj-lbc.cz/liberecky-kraj-zve-k-ucasti-na-dnech-lidove-architektury-majitele-pamatek-n849876.htm

 

 

(c) Foibos Books s.r.o.