Výstava Selské brány na Mladoboleslavsku

01.04.2013

Na Zelený čtvrtek po poledni byla v Muzeu lidových staveb v Kouřimi otevřena výstava Selské brány na Mladoboleslavsku. Je jednou z akcí Roku lidové architektury v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2013.
Autorkou výstavy je Mgr. Jana Berková a připravil ji Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech v Praze spolu s Muzeem lidových staveb v Kouřimi.

Výstava je prodloužena do konce srpna.

A v září bude vystavena v pražské Trmalově vile.

 • selská brána, Bořeč
  selská brána, Bořeč
 • selská brána, Skalsko
  selská brána, Skalsko
 • selská brána, Skalsko
  selská brána, Skalsko
 • selská brána, Vrátno
  selská brána, Vrátno
 • selská brána, Vrátno
  selská brána, Vrátno
 • selská brána, Víska
  selská brána, Víska

Výstava Selské brány na Mladoboleslavsku je z tématického i geografického hlediska poměrně úzce vymezena, ale zaměřuje se na jev, který výrazně překračuje hranice regionu a který je možné srovnávat se stavbami známých mistrů jihočeského tzv. selského baroka. Památky lidového stavitelství, jmenovitě zděné selské brány, jsou sice na území středních Čech zastoupeny v poměrně hojném počtu, ale mezi nimi svým významem vyniká soubor bran nacházející se na pomezí Kokořínska a Mladoboleslavska - přesněji na území mezi městy Mšeno a Bělá pod Bezdězem.

Výstava i pěkná skládačka nám představují  selské brány, které uzavíraly dvůr usedlostí a oddělovaly jej od veřejného prostranství. Staly se proto brzy stavbami, které reprezentovaly celý statek a jejich majitele.Na výstavě navštívíte selské brány z Boreče, Vrátna, Skalska, Vísky, Sedlece nebo Chorušic a Choroušek.


(c) Foibos Books s.r.o.