Pozvání do Vlčnova na Dny lidových staveb a lidové kultury Východní Moravy

Ústřední akcí Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013 ve Zlínském kraji budou ve dnech 20. a  22. 9. 2013 Dny lidových staveb a lidové kultury Východní Moravy ve Vlčnově.

  • Veletiny
    Veletiny
  • Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné
    Mikuláštíkovo fojtství v Jasenné
  • Vlčnov, vinohradské búdy
    Vlčnov, vinohradské búdy

Letošní rok je uveden v kulturním dění České republiky jako Rok lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. Zlínský kraj se svými významnými lidovými stavbami bude na výstavách a dalších  kulturních a společenských akcích rovněž prezentován. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži spolu se členy koordinační skupiny, která byla za tím účelem vytvořena, představí, společně se společností Foibos Books a Foibos Bohemia o.p.s., Zlínským krajem,  vlastníky objektů, obcemi a muzei, odborné i laické veřejnosti, tuto významnou část kulturního dědictví.

Ústřední akcí Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013 ve Zlínském kraji budou ve dnech 20. a  22. 9. 2013 Dny lidových staveb a lidové kultury Východní Moravy ve Vlčnově.

Tyto dny budou zahájeny ve spolupráci s Klubem sportu a kultury ve Vlčnově  20. 9. 2013 v 17:00 hod v místní Galerii na Měšťance vernisáží výstavy „ Lidové stavby známé, neznámé – Zlínský kraj“. Výstava by měla být prezentací nejenom toho nejhodnotnějšího, co zůstalo zachováno v našich obcích, ale i ukázkou méně známých, nicméně rovněž hodnotných staveb, které se dochovaly v autentické podobě až do dnešních dnů. Dne 22. 9. 2013 pak bude v rámci Dnů lidových staveb a lidové kultury Východní Moravy ve Vlčnově navázáno Dnem otevřených dveří památek s možností prohlídky „pokladů“ Vlčnova, protože kulturní tradice obce spočívají nejenom v oblasti kultury duchovní, ale také ve hmotném dědictví. V době od 13:00  - 17:00 hod. bude možno shlédnout v rezervačním areálu vinohradnické stavby, usedlosti čp. 57, 739 nebo čp. 65 s Muzeem lidových pálenic. V této poslední jmenované usedlosti pořádá Klub sportu a kultury Vlčnov od 14:00 hod. také „IX. Košt vdolečků“, kde bude možné ochutnat vdolečky nejen z Vlčnova, ale i z jiných slováckých obcí.

Ve znamení roku lidové architektury se odehraje dne 18. 9. 2013 v 17:00 hod vernisáž výstavy v Muzeu Jihovýchodní Moravy pod názvem „Lidová architektura očima výtvarníků“ ze sbírek muzea.

(c) Foibos Books s.r.o.