Dvě pozvání za lidovou architekturou Libereckého kraje

Na Semilsku můžete v srpnu a září navštívit dvě výstavy o lidové architektuře. Jedna je v Pasekách nad Jizerou, druhá bude zahájena 25. srpna v městečku Libštát

 

 • Lomnice nad Popelkou
  Lomnice nad Popelkou
 • Libštátské léto- výstava Luniaczek
  Libštátské léto- výstava Luniaczek
 • plakát- výstava fotografií
  plakát- výstava fotografií
 • Podkrkonošská roubenka v Újezdci
  Podkrkonošská roubenka v Újezdci
 • Újezdec
  Újezdec

Do 31. 10. 2013 je  v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou výstava:
Svědectví starých stavebních plánů, aneb jak se dřív na Pasecku stavělo.
Výstava představí stavební plány roubených i zděných domů z druhé poloviny 19. století a z počátku 20. století

Kontakt: Památník zapadlých vlastenců, Paseky nad Jizerou 121, 512 47, Tel.: 481 523 609, muzeumpaseky@krnap.cz

V neděli 25. srpna 2013 bude v Libštátě otevřena výstava fotografií Petra Luniaczka: Kouzlo lidových chaloupek v povodí Olešky. Kino 3. května Libštát. Dobu otevření výstavy uvádíme  na přiloženém plakátku.

Ale pokud nejste zrovna z některého z těchto dvou míst, můžete cestou navštívit řadu zajímavých lidových staveb v okolí, například:

Podsíňové domy v Lomnici nad Popelkou- Karlově.
Vesnická památková rezervace Karlov, předměstí Lomnice nad Popelkou. zahrnuje obdélníkové Karlovské náměstí s přilehlými uličkami. Karlovské náměstí představující vrchol místního podkrkonošského dřevěného barokního urbanismu. Jeho základem je velké náměstí ve tvaru obdelníku. Karlov je zastavěn jednotně řešenými přízemními roubenými domky s podsíněmi a bohatě vyřezávanými štíty (lomenicemi) orientovanými do náměstí. Na samotném náměstí se dochovalo několik těchto zv. podsíňových roubených domů, které patří k pozoruhodným nejen ve zdejším regionu, ale také v rámci celých Čech. Podsíňové domy v Lomnici n. P. patří k nejzachovalejším v kraji. Podobné domky tvořily tradiční zástavbu také řady dalších venkovských měst v okolí.

Roubené chaloupky z krčků v Horních Štěpanicích.
Horní Štěpanice jsou zajímavé i zachovalou lidovou architekturou s roubenými chalupami z krčků (zdivo je tvořeno krátkými kuláči, nikoliv typickými dlouhými trámy) a farním kostelem Nejsvětější Trojice.

Za krásnými roubenkami s typicky zdobenými štíty se vypravíme i za hranice obce. Zhruba po dvou kilometrech objevíme nejhezčí krkonošskou stavbu, Mikoláškův mlýn.

Vesnickou památkovou zónu  Újezdec (část obce Syřenova), které je rozložena na vysoko položené uzavřené lesní mýtině na východním úbočí vulkanického suku Bradlec se zříceninou stejnojmenného  hradu. Představuje vynikající soubor lidové architektury, jeden z nejlépe dochovaných v širokém okolí. V roce 2004 se plným právem stala vesnickou památkovou zónou. 

Pozvání do nedaleké Sobotky, tentokrát na Šolcův statek: zde

Obrázky: archiv Foibos Bohemia o.p.s., MAS Brána do Českého ráje, vydavatelství MCU s.r.o., Kamila Antošová

(c) Foibos Books s.r.o.